Kostka Rubika – logiczna łamigłówka

Ciekawym zajęciem dla każdego, niezależnie od wieku, może stać się układanie kostki Rubika, czyli niezwykłej łamigłówki.

Co to jest?

Wymyślona przez E. Rubika kostka, powstała w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Jest to sześcian, na którego bokach znajdują się mniejsze, różnokolorowe sześciany. Cała zagadka polega na tym, by ułożyć całe ściany małych sześcianów w jednakowych kolorach. Obrót poszczególnymi elementami jest możliwy dzięki umieszczonemu w środku kostki przegubowi. Tradycyjna kostka Rubika ma rozmiar 3x3x3. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, istnieją 43 tryliony możliwości jej ułożenia. Powstały jednak kostki o innych rozmiarach: od 2x2x2 do 13x13x13. Występuje też rodzaj kostek 17x17x17, ale nie jest on produkowany na masową skalę.

Układanie kostki Rubika

Obecnie istnieje już wiele, nawet posiadających własne nazwy, metod przesuwania i poprawnego układania kostki. Ustalono nawet, że da się rozwiązać ją w mniej, niż dwudziestu ruchach (optymalnie to 15-19 przesunięć). Na całym świecie zarejestrowano już wiele rekordów w jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika. Warto więc sprawdzić, czy i nam uda się ją rozwiązać.